Anna B. Kann


Anna B. KannAnna B. Kann – (wł. Anna Kochnowicz) z urodzenia koszalinianka, z wyboru poznanianka, od lat zakochana w Barcelonie i flamenco; razem z Teo Barea Mun~oz współtworzyła w Poznaniu szkołę tańca "Laboratorio de Arte Flamenco". Na co dzień zajmuje się opowiadaniem historii, realizując filmy dokumentalne i reportaże. Od 1994 roku współpracuje z TVP SA, od 2005 roku  jej produkcje można oglądać w TVP Kultura. Bywa rzecznikiem prasowym muzycznych festiwali. Ostatnio zajmuje się greckim jazzem jako manager zespołu Ares Chadzinikolau Trio. Matka dwóch córek.

Debiutując jako autorka powieści, przyjęła pseudonim artystyczny, by – jak mówi – ograniczyć "twórczą schizofrenię".


Fragment powieści:

Dzień rozpoczynał od sevillanas. Na lekcję zapisało się ponad dwadzieścia osób. Przywitał się z nimi, przedstawił, poprosił, by się ustawili w kilku rzędach. Zaczął jak zwykle od rozgrzewki. Tuż obok niego stanęła kobieta: nie był w stanie określić jej wieku, równie dobrze mogła mieć trzydzieści, jak i czterdzieści lat, ogromnie skupiona, błyskawicznie reagowała na każdy jego ruch – tańczyli niemal synchronicznie. Biła od niej niezwykła energia. W pewnym momencie złapał jej wzrok w lustrze. Uderzyła go fala gorąca. Ten sam żar w spojrzeniu co u...!

– Niemożliwe, niemożliwe – szepnął kilka razy, nie mogąc oderwać oczu od twarzy kobiety.

Kiedy znowu ich spojrzenia się skrzyżowały, poczuł się, jakby poraził go prąd. Po prostu stanął, wrósł w podłogę. Na szczęście tak mogła się zakończyć pierwsza część zajęć. (...)  drugą część lekcji prowadził jak automat. Nie mógł powstrzymać się od zerkania na kobietę i coraz bardziej był zdziwiony, że choć fizycznie zupełnie inna, tak mocno przypomina mu Annę. Miał wrażenie, że bije od niej to samo światło... Przez resztę dnia myślał tylko o niej. Na następnych zajęciach – znowu obserwował. Wiedział już, że ma na imię Ewa.